Zirai Dondan Korunma Yolları

Zirai Dondan Korunma Yolları arasında en bilindik yöntem su püskürtmesidir.Ağaçlara provizotor ile su püskürtülerek meyve gözleri bu ile kaplanım 0 derece korunur.

Ülkemiz coğrafyasında  tarıma elverişli arazilerin kullanımı oldukça  fazladır.

Üretim yelpazesi geniş olan tarım sektörü yılın  on iki ayı üretim yapmaya elverişlidir.

kış aylarında ise  üretim seralarda daha fazladır.  Seralarda üretilen domates, salatalık ve biber gibi tüm sera ürünlerinin kış aylara  belirli bir ısı sıcaklığında olması gerekir.

Zirai Dondan Korunma Yolları

Zirai Dondan Korunma Yolları Yöntemleri

  • Kimyasal Yöntemler ( Hidrozid Malaik ve Alfa-Naftalin Asetik bu amaçla kullanılan kimyasallardandır. )
  • Ortamı ısıtarak veya sera ortamı yaratarak bitkilerinizi dondan koruyabilirsiniz.
  • Kaolin kili ile bitkilerinizi doğal kaplama yöntemi ile soğuktan koruyabilirsiniz.

Kaolin Kili uygulanan seralarda ve ağaçlarda yapılan ölçüm değerlerinde dört dereceye kadar soğuktan koruduğu tespit edilmiştir. Bitkileriniz hem zararlılarla hem donla mücadele ederse bitkin düşer ve verim alamazsınız. Bitkileri zararlılara karşı nasıl koruyacağınızı buradaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

dışarıda meyve ağaçlarınızı dondan korucu doğal bir örtüdür. Meyve gözlerinizi dona karşı koruyarak ilkbahar da yeni açan çiçek gözlerinin daha verimli olmasını sağlar. Bitkileri dondan önce sulama yaparak donun etkisini azaltabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Taze sürgünlerinizin meyve kış  gözlerini  beslemesinde yardımcı olmaktadır.kış mücadelesinde  iki sefer kullanılan Kaoleni kili oldukça  faydalıdır.Tüm tarım ilaçlarıyla karışabilirlik özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir